Kuchennik Kuchennik
2417
BLOG

Gulasz po węgiersku

Kuchennik Kuchennik Rozmaitości Obserwuj notkę 15

Tak, wiem. Na Węgrzech gulasz to gęsta zupa mięsna. Ale póki co - jesteśmy w Polsce, i podajemy polską wersję gulaszu. Potrzebujemy:

Składniki:

70 dag mięsa wołowego z łopatki lub innego tłustego, kawłek wędzonej słoniny lub smalcu zeń, 1 średnia cebula lub duża cukrowa, 2 ząbki czosnku, czubata łyżka mielonej słodkiej papryki, pół łyżeczki mielolnego kminku, sól, pieprz, szczypta cukru  do smaku, łyżka przecieru pomidorowego (w pełni sezonu dajemy oczywiście kilka obranych ze skórki, pokrojonych, bardzo dojrzałych pomidorów).

Przygotowanie:

Mięso kroimy w równą, niezbyt drobną, kostkę. Słoninękroimy  najpierw wzdłuż na paski, a następniew poprzek w kostkę (smalec kładziemy na rozgrzaną patelnię). Cebulę kroimy w kostkę. Słoninę wytapiamy, następnie dorzucamy cebulę. Smażymy do momentu, gdy cebula jest żółta. Patelnię zestawiamy z ognia, wsypujemy paprykę słodką i dokładnie mieszamy.

Na drugiej patelni partiami obsmażamy mięso (za każdym razem wrzucamy tylko tyle mięsa, by proces smażenia się nie przerwał). Obsmażamy dokładnie, na brązowo, ze wszystkich stron, po czym przekładamy na pierwszą patelnię, starannie odcedzając tłuszcz (dobrze jest użyć sita). Całość zalewamy rosołem, dodajemy kminek, przetarty przez praskę lub drobno pokrojony czosnek i cukier, doprowadzamy do wrzenia, po czym -  pod przykryciem - dusimy na małym ogniu do miękkości - najprawdopodobniej będziemy potrzebować około dwóch godzin. Dodajemy przecier pomidorowy, sól i pieprz oraz ostrą paprykę, dusimy jeszcze 10 minut. Podajemy z kaszą, makaronem, ziemniakami pure lub po prostu z pieczywem.

Uwagi:

Ostatecznie można użyć oleju, ale smak gulaszu nie będzie wówczas idealny. Niektórzy obtaczają pokrojone mięso w mące - oczywiście, zagęści to sos, więc jeśli ktoś kocha dodatkowe kalorie ....

Wołowinę można zastąpić karkówką wieprzową. Postępujemy dokładnie tak samo, tylko cebulę kroimy drobniej.

Dobrze jest podzielić cebulę na pół - jedną połowę usmażyć, drugą zetrzeć na tarce o drobnych oczkach - starta cebula da efekt podobny do mąki.

Do gulaszu, pod koniec gotowania, można dodać kilka obranych, umytych i pokrojonych w kostkę ziemniaków.

Kuchennik
O mnie Kuchennik

Jestem skromna, zdolna i pełna poświęcenia.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości